به گزارش رومچه به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، حضرت خديجه كبري (س) همسر گرامي پيامبر مكرم اسلام حضرت محمد (ص) و مادر حضرت فاطمه زهرا (س) است. حضرت خديجه (س) از قبيله قريش بود. پدرش خُوَيلد بن اسد و مادرش فاطمه بنت زائده است كه هر دو از اصيل ترين خاندان هاي عرب در حجاز بودند. خديجه كبري (س) چند سال (حدود 15 سال) قبل از عام الفيل و 68 سال پيش از هجرت پيامبر (ص)، در مكه مكرمه به دنيا آمد.

آن حضرت پيش از ظهور اسلام از ن برجسته قريش محسوب مي شد و به او <<طاهره>>، <<مباركهrlm;>> و <<بانوي عاقل>> مي گفتند كه نشان دهنده جايگاه بالاي او در ميان مردم است. حضرت خديجه كبري (س) حدود 25 سال در خانه پيامبر اسلام (س) و به عنوان همسر ايشان زندگي كرد و سرانجام در سال دهم بعثت و سه سال قبل از هجرت، در سن 65 سالگي بيمار شد و از دنيا رفت.

حجت الاسلام محمد امين درياپيما سخنران و كارشناس مذهبي، گفت: سخن در مورد حضرت خديجه كبري (س) بيان يك دنيا عظمت، بزرگي، اخلاص، پايداري و مقاومت در راه حق است. شخصيتي كه اسلام به راستي وامدار فداكاري ها و ايثار اوست و به همين دليل حق بزرگي به گردن يكايك مسلمين دارد. حضرت خديجه (س) بانويي است كه در سخت ترين دوران حامي و تكيه گاه پيامبر اكرم (س) بوده و لذا پيغمبر اكرم (س) تا آخرين لحظات حيات دنيايي خود قدردان مجاهدت و خدمات آن بانوي گرامي بود؛ تا جايي كه يكي از همسران پيامبر (ص) نقل مي كند رسول خدا (ص) از منزل خارج نمي شدند مگر اينكه خديجه كبري (س) را به نيكي ياد مي كردند. وقتي يكي از همسران رسول خدا به حضرت معترض شدند، پيامبر اكرم (ص) فرمودند: <<به خدا قسم بهتر از او خدا به من نداده؛ زيرا به من ايمان آورد، هنگامي كه كه مردم كافر بودند. مرا تاييد كرد، هنگامي كه مردم مرا تكذيب كردند و در اموال خود با من مواسات كرد، زماني كه مردم مرا محروم كردند و از او فرزندي خداوند روزي من كرد كه از ن ديگر محرومم و آن فرزند وجود مقدس حضرت زهرا (س) است.>>

هزينه با جان و مال در راه خدا؛ ويژگي بارز حضرت خديجه كبري (س)

وي ادامه داد: وجود مقدس حضرت خديجه (س) تجلي انسان كامل و الگوي فراروي همه انسان ها است كه چند نكته پيرامون اين بانوي جليل القدر خدمتتان بيان كنم؛ در روايتي از رسول گرامي اسلام نقل مي كنند كه ايشان فرمودند: <<من مات علي حب آل محمد صلي الله عليه و آله و سلم مات شهيدا>> هر كس بر دوستي آل محمّد بميرد، شهيد از دنيا رفته و طبق اين روايت شريفه حضرت خديجه (س) داراي مقام شهادت هستند و چقدرخوب است در تقويم ها و جامعه اسلامي از روز درگذشت اين بانوي بزرگوار به عنوان شهادت ياد شود. نكته قابل توجه ديگر اينكه حضرت خديجه (س) مظهر جود، سخاوت و بخشندگي هستند تا جايي كه تمام ثروت خود را در راه نشر معارف اسلامي و كمك به مسلمين خرج كردند؛ شايسته است از مواسات و ايثار اين بانوي بزرگوار الگو بگيريم؛ خصوصاً در شرايط فعلي كه بيش از پيش نيازمند ياري و همدلي در جامعه هستيم.

اين كارشناس مذهبي در مورد استفاده صحيح از ثروت در تبليغ و كمك به دين افزود: با مطالعه سيره حضرات معصومين (ع) و حضرت خديجه (س) متوجه اهميت توليد ثروت و ارزش آفريني مي شويم؛ در سالي كه از سوي مقام معظم رهبري سال جهش توليد نام گرفته، بايد نگاه ويژه اي به اين مقوله داشته باشيم، اما نكته مهم تر توجه به اين نكته است كه ثروت و دارايي وسيله است نه هدف. در ايام ماه مبارك رمضان هستيم ماه روي گرداندن از تعلقات دنيوي و توجه به معنويت. حضرت خديجه (س) تجلي بي تعلقي به زرق و برق دنيا هستند كه همه ثروت فراواني كه با تلاش وافر به دست آوردند را در راه تعالي جامعه اسلامي و نشر معارف الهي صرف كردند

نخستين زن مسلمان

حجت الاسلام درياپيما گفت: علاقه رسول اسلام (ص) به حضرت خديجه (س) برآمده از فضايل اخلاقي، ايماني و عقيده خالص آن بانوي بزرگوار است، زيرا او اولين زني بود كه به رسول اسلام (س) ايمان آورد، بانويي با كمالات كه امام باقر (ع) درباره شان فرمودند: پيغمبر اسلام در بازگشت از سفر معراج به جبرئيل فرمودند كه جبرئيل حاجتي داري؟ عرض كرد: اي رسول خدا (ص) از طرف خداوند و من (جبرئيل) به خديجه (س) سلام برسان.

حضرت خديجه (س) مصداق صبر و آرامش بخشي

اين كارشناس مذهبي در پايان بيان كرد: يكي از بارزترين صفات حضرت خديجه (س) صبر در برابر شدائد و ناملايمت هاست؛ اشراف زاده اي كه همواره در ناز و نعمت بوده، اما وقتي متوجه نور الهي رسول اسلام مي شود به رسول خدا از عمق وجود ايمان مي آورد و همه سختي ها را به جان مي خرد و بعد از ازدواج با پيغمبر (ص) مورد غضب ن مكه قرار مي گيرد؛ تا جايي كه در هنگام وضع حمل هيچكدام از ن مكه به كمك ايشان نرفتند، اما به فضل الهي چهار بانوي بهشتي به كمك حضرت خديجه كبري (س) آمدند. از ديگر رشادت هاي حضرت خديجه (س) مي توان به تحمل سختي در بيش از هزار شبانه روز گرسنگي و تشنگي در شعب ابي طالب اشاره كرد؛ ايشان حتي قدمي از حمايت رسول گرامي اسلام عقب نرفتند بلكه همواره پناهگاه و آرامش دهنده وجود ايشان بودند. به همين دلايل خداوند مادري حضرت زهرا (س) را نصيب ايشان كرد. عظمت حضرت خديجه (س) به حدي است كه رسول خدا (ص) خطاب به دخترشان حضرت فاطمه (س) فرمودند: إِنَّ بَطْنَ أُمِّكِ كَانَ لِلْإِمَامَةِ وِعَاء: به راستي كه وجود مادرت به عنوان جايگاه نور هاي امامت برگزيده شده است.

منبع : باشگاه خبرنگاران

پا نوشت : باشگاه خبرنگاران جوان ، آخرين اخبار، سبك زندگي، اخبار روز

راهكارهاي كاربردي براي افزايش سرعت واي‌فاي‌هاي خانگي

رونمايي از لوح ثبت جهاني جنگل‌هاي هيركاني

درگذشت‌ مخزن‌الاسرار نفت ايران

س ,حضرت ,خديجه ,كه ,مي ,اسلام ,حضرت خديجه ,خديجه س ,خديجه كبري ,كبري س ,است كه ,رسول گرامي اسلام

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
enfejar110 sabtefekrebartar mostannad shabhayeporkhatereh e-tojihi maghalehelmi flixalwinrigh fakharii pocketoption zibaii267