يك مقام مسئول در معاونت علمي گفت: تاكنون بيش از ۱۴۰۰ نفر از محققان و متخصصان ايراني دانشگاه هاي برتر دنيا (اكثريت از كشورهاي امريكا، كانادا و كشورهاي اروپايي) هم اكنون به كشور بازگشته اند.

به گزارش وب سايت رومچه به نقل از خبرگزاري مهر سيد علي حسيني، معاون روابط علمي و سرمايه انساني مركز تعاملات بين الملل معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري در گفتگو اظهار داشت: برنامه همكاري با متخصصان و كارآفرينان ايراني خارج از كشور از سال ۱۳۹۴ با هدف ايجاد ساز و كاري جهت بهره مندي از دانش و تجارب ارزشمند محققان و متخصصان ايراني خارج از كشور در قالب برنامه هايي همچون پسادكتري، فرصت مطالعاتي، اساتيد مدعو و معين، تاسيس شركت فناور و برگزاري سخنراني و كارگاه تخصصي، پروژه تخصصي جايگزين خدمت سربازي با تاكيد بر مدل چرخش مغزها طراحي و اجرايي شده است.

وي افزود: مخاطبان اين طرح شامل دانش آموختگان دوره دكترا از يكي از ۱۰۰ دانشگاه برتر دنيا، اساتيد يكي از ۲۰۰ دانشگاه برتر دنيا و متخصصان و كارآفرينان فعال در يكي از موسسات شاخص علمي و فناوري يا شركت هاي دانش بنيان خارجي است.

به گفته حسيني، اين برنامه توانسته است در ۴ سال گذشته پل ارتباطي ميان متخصصان و دانشمندان ايراني خارج از كشور با بيش از ۱۰۰ مركز علمي و فناوري منتخب داخلي در كمترين زمان ممكن ايجاد و آنها را با ظرفيت هاي موجود در حوزه هاي مختلف علمي و فناوري آشنا كند.

وي عنوان كرد: همچنين نحوه همكاري با مراكز مذكور را پيش از ورود متخصصان و دانشمندان ايراني به كشور با هدف فراهم كردن شرايط انتقال مهارت ها، روش ها و قابليت هاي خدماتي نوين به كشور تعريف كند.

مشاركت ۷ هزار متخصص ايراني خارج از كشور

وي در خصوص نتايج و خروجي هاي برنامه هاي مركز تعاملات بين المللي طي اين سال ها گفت: تجربه موفق اين برنامه در شكلrlm; شكل گيري زيرساختي مناسب و سريع جهت استفاده از ظرفيت و توان علمي و فناوري متخصصان ايراني در حوزه هاي مختلف تخصصي منجر به مشاركت بيش از ۷۰۰۰ نفر از متخصصان و محققان ايراني خارج از كشور در اين برنامه شده است.

بازگشت بيش از هزار و ۴۰۰ متخصص مقيم خارج به كشور

معاون روابط علمي و سرمايه انساني مركز تعاملات بين المللي ادامه داد: بيش از ۱۴۰۰ نفر از محققان و متخصصان ايراني دانشگاه هاي برتر دنيا (اكثريت از كشورهاي امريكا، كانادا و كشورهاي اروپايي) هم اكنون به كشور بازگشته اند كه ۱۹ درصد آنها فارغ التحصيل ۲۰ دانشگاه برتر دنيا (همچون ام آي تي، استنفورد، كمبريج، هاروارد، بركلي، ايلينوي، امپريال كالج، پرينستون، ميشيگان، ملي سنگاپور، اي پي اف ال سوئيس و .) هستند.

وي بيان كرد: حدود ۷۹ درصد اين افراد تجربه زندگي بيش از ۵ سال را در خارج از ايران داشته اند كه نشان دهنده سطح بالاي كيفي و ارزش بالاي يكايك آنهاست.

حسيني تاكيد كرد: همچنين تاكنون ۹۳ استارت آپ در حوزه هاي مختلف تخصصي توسط اين افراد ايجاد شده كه زمينه اشتغال تخصصي مستقيم براي بيش از ۵۰۰۰ نفر از بهترين متخصصان و فارغ التحصيلان داخلي را فراهم كرده است.

جذب متخصصان ايراني خارجي در دانشگاه ها

وي عنوان كرد: تا كنون بيش از ۴۰۰ نفر از محققان بازگشته به كشور در قابل برنامه مذكور جذب هيئت علمي دانشگاه هاي تراز اول داخلي شده كه اين امر در بالا رفتن سطح كيفي فعاليت هاي پژوهشي، آموزشي و بين المللي دانشگاه ها تاثير شاياني داشته است.

منبع : مهر

پا نوشت : خبرگزاري مهر ، آخرين اخبار، اخبار ايران، اخبار جهان ، سبك زندگي، اخبار

راهكارهاي كاربردي براي افزايش سرعت واي‌فاي‌هاي خانگي

رونمايي از لوح ثبت جهاني جنگل‌هاي هيركاني

درگذشت‌ مخزن‌الاسرار نفت ايران

متخصصان ,ايراني ,علمي ,بيش ,دانشگاه ,برنامه ,بيش از ,به كشور ,علمي و ,خارج از ,متخصصان و ,كشورهاي امريكا، كانادا ,متخصصان ايراني دانشگاه

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
madreseh81 jailopvoisab luciferwp tanha1352 okspl sadaf-music1 axomaks apexdeotrus loolebazkoni24 waisignbergpert