همه مردم وضعيت جهاني را مشاهده مي كنند و هم وضعيت داخل كشور را شاهد هستند و احتياج به استدلال و منطق ندارد. به عبارتي، همان طور كه حوزه سلامت در چالش قرار دارد و ضرورت دارد براي اين بخش برنامه ريزي و مديريت صورت گيرد، در حوزه اقتصادي نيز چنين شرايطي را داريم. در اين شرايط، اولويت با بخش سلامت است، اما سلامت اقتصادي نيز اهميت دارد.

به گزارش رومچه در حال حاضر براي برون رفت از اين وضعيت اين سوال مطرح است كه چه بايد كرد؟ من طرح ۵ پيشنهادي در اين خصوص دارم: تمهيل، تسهيل، تكريم، تبديل و تجميع. در رابطه با تمهيل واقعيت اين است كه وضعيت اقتصادي كشور بعد از كرونا و حين كرونا، فورس ماژور است و شرايط غيرمترقبه است. اين شرايط غيرمترقبه نه تنها براي ايران كه براي كل جهان وجود دارد. جهان اقتصادي بعد از كرونا و حين كرونا با يكديگر تفاوت دارد و ساماندهي آن بهم ريخته است. نتيجه چنين وضعيت اين شده كه نفت حدود ۲۰ دلار شده و خيلي از شركت ها منحل و بسياري از شركت ها در حال تعطيلي هستند. در عين حال، بورس هاي جهاني سقوط كرده است. در حال حاضر بزرگ ترين ركود تاريخي بعد از سال ۲۰۰۸ در جهان اتفاق افتاده است.

در حوزه داخلي نيز مجموعه شرايط نشان مي داد كه در حوزه بازرگاني تلاش هايي كه در حوزه تجارت شده بود تا كالاها در يك ماه آخر سال به فروش رود، برهم خورد و امكان انجام تعهدات امكان پذير نيست. به عبارتي، ما با سيل عظيم چك هاي برگشتي روبه رو خواهيم بود و همچنين با سيل عظيم برگشت كالاها از واحدهاي توزيع كننده مواجه مي شويم. دعاوي زيادي نيز در قوه قضاييه ايجاد خواهد شد.

در شرايط فورس ماژور بايد همه روابط اقتصادي (رابطه بانك ها با مردم، رابطه توليدكننده با مصرف كننده، رابطه بستانكار با بدهكار و.) تغيير كند و همه بايد به يكديگر مهلت دهند. بنابراين در همه حوزه هاي اقتصادي، شرايط مهلت دادن بايد سامان پيدا كند. براي مثال، قوه قضاييه يك مسوول دارد و مي تواند دعاوي را ۶ ماه به تاخير بياندازد. مجلس نيز بايد مصوبه اي براي تمهيل داشته باشد و بانك ها بايد طلب هاي خود را به تاخير بياندازند. يك سري از اين اقدامات صورت گرفته و بخشي نيز بايد مورد توجه قرار گيرد.

در برخي رشته هاي شغلي افراد اساسا شغل خود را از دست داده اند. براي مثال، افرادي كه در رستوران ها كار مي كردند يا در كارهاي خدماتي و حمل ونقلي بودند و همچنين بناها و شاگردهاي مغازه ها، حاشيه نشين هاي شهرها و.، محل درآمدي خود را از دست داده اند. در اين جا دولت بايد امكان پرداخت وام هاي بلاعوض داشته باشد. البته اقداماتي دولت در اين خصوص داشته و بيمه هاي بيكاري را پرداخت خواهد كرد، اما در حجم اين مجموعه نيست، چون احتمال دارد تا ۶ ماه ديگر درآمدي نداشته باشند. به اين گروه بايد با كرامت و حفظ شئونات كمك مالي شود؛ نه اين كه وام داده شود.

از سوي ديگر، واحدهاي توليدي و به خصوص واحدهاي كوچك و متوسط هم براي ادامه توليد و تامين مواداوليه و پرداخت دستمزد نياز به كمك مالي دارند و هم در قالب تقاضا با مشكل مواجه هستند، چراكه مردم بايد قدرت خريد داشته باشند تا كالاي توليدكنندگان را بخرند. دولت البته ۷۵ هزار ميليارد تومان براي اين موضوع اختصاص داده است. تسريع در اين كار بايد اتفاق بيفتد.

همه اين وظايفي كه عنوان كردم، تمهيد، تسهيل و تكريم نياز به بودجه دارد. دولت در شرايطي كه درآمدهاي نفتي اش به حداقل رسيده و درآمدهاي مالياتي اش با مشكل مواجه است، با مشكل تامين بودجه روبه رواست. دولت بودجه را از راه تبديل مي تواند تامين كند.

بنا به گفته مسوولان دولتي، ۱۸هزار هزار ميليارد تومان دارايي داريم كه در اختيار دولت است كه منجمدشده است. همچنين حدود ۵۰ درصد دارايي بانك ها منجمد و همين طور بلااستفاده مانده است. مجموعه دارايي هاي منجمد را بايد تبديل به دارايي هاي روان و جاري كرد تا بتوان مشكلات را حل كرد. در عين حال، حجم نقدينگي اي كه در كشور وجود دارد كه بيش از ۲ هزار هزار ميليارد تومان برآورد مي شود كه اگر اين رقم به بخش توليد هدايت شود، مي تواند بسياري از مشكلات را حل كند و اين كار هم با سياست تبديل قابل حل است.

در خصوص سياست تجميع هم بايد بگويم كه ما در سطح اقتصادي كشور، آورده هاي بزرگي را داريم كه همه همگن نيستند. يعني آورده سرمايه اجتماعي بالا داريم، گروه هايي با سلايق و روحيه هاي مختلف وجود دارد.

در شرايط بحران اقتصادي بايد تمام توان كشور جمع شود و همه در جهت رفع مشكل دست به يكي كنند. هر كاري كه باعث تفرقه يا عدم استفاده از امكانات به صورت جمعي باشد، مضرر است. يعني مسايل كشور به گونه اي است كه بايد هر چه در توان داريم، در مسير حل مشكل قدم برداريم. لازمه اين كار اين است كه اقتصاد را از سياست زدگي جدا كنيم. يعني قطب قطب كردن جامعه در حوزه اقتصاد بزرگ ترين آفت است. بايد همه دست به دست هم دهند و با وحدت در مسير حل مشكل گام برداند.

يحيي آل اسحاق

* رييس اسبق اتاق بازرگاني تهران

منبع : خبرآنلاين

پا نوشت : خبرگزاري فارس ، تسنيم ، خبرآنلاين، خبرگزاري مهر، رومچه ، آخرين اخبار، اخبار ايران، آخرين اخبار ايران، اخبار جهان ، اخبار

راهكارهاي كاربردي براي افزايش سرعت واي‌فاي‌هاي خانگي

رونمايي از لوح ثبت جهاني جنگل‌هاي هيركاني

درگذشت‌ مخزن‌الاسرار نفت ايران

كه ,بايد ,اقتصادي ,مي ,حوزه ,مشكل ,در اين ,است كه ,در حوزه ,كه در ,را از ,هزار ميليارد تومان

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
gelwinili ruffnikani fitraxive messi2020 medaderangip mahsa098 dokalbeton sodium-benzoate zaterlodi nesdoserreu