حسين كاظم پوراردبيلي نماينده ايران در اوپك يا به عبارت ديگر صندوقچه اسرار فروش نفت ايران درگذشت.

به گزارش خبرنگار گروه آخرين اخبار رومچه دوبار امكان مصاحبه با او را داشتم، بار اول پيش از برگزاري اجلاس كشورهاي صادركننده گاز بود و از بلندپروازي هايش براي تشكيل اوپك گازي مي گفت كه هر چند تشكيل شد اما اهداف مد نظر وي را محقق نكرد. باري ديگر روايت خاطرات و خطرات، صحنه هاي سينمايي و اعجاب برانگيزي از فروش نفت ايران در دوران جنگ، سربسته تعريف مي كرد و مي گفت زمانش برسد مي گويم. نمي دانم نوشته است يا رازهايش را با خود برد،

مدافع قراردادهاي بيع متقابل در دولت خاتمي بود و در پاسخ به اعتراضات به نگارنده گفت:"۱۸ سال به اسم مبارزه با استكبار به ارتجاع باج داديم صداي كسي درنيامد"؛ اشاره اش به پارس جنوبي بود، ميدان مشترك گازي ميان ايران و قطر، ميداني كه سال هاي طولاني قطر تنها بهره برداري آن بود و در دولت خاتمي با سرمايه گذاري سنگيني با حضور شركت هاي داخلي و خارجي ايران دست به كار برداشت گاز از اين ميدان شد و همين امر سبب شد صداهاي مخالف گوشخراش شود، مي گفتند "خورديد و برديد"، كاظم پور با همان خونسردي هميشگي اش مي گفت: مي ترسند عقب ماندگي ما جبران شود و برداشتمان به قطر برسد.

او از انفجار هفتم تير جان سالم به در برد، آن روز در قامت وزير بازرگاني قرار بود گزارشي درباره تورم بدهد، دردي كه هنوز اقتصاد ايران به آن دچار است. از وي به عنوان طراح شگردهاي خاص فروش نفت در دوره جنگ ياد مي شود. هر چند هنوز با گذشت ۳۱ سال از پايان جنگ اين شگردها اعلام نشده اما يادم هست يكي از شيوه هاي فروش را فروش نفت روي كشتي در آب هاي آزاد اعلام مي كرد

او با سني كمتر از ۳۰ سال وزير بازرگاني شد و اگر دستور جلسه ۷ تير ۶۰ تغيير نمي كرد، ۳۹ سال باقي را فرصت زندگي نمي يافت.

درست در روزهاي اوج قيمت نفت، به دستور نوذري، وزير وقت نفت درخواست بازنشستگي كرد و رفت. خودش درست چند روز پيش از ترك ساختمان وزارت نفت در طالقاني گفت: با نفت ۶ دلاري آمدم و با نفت ۱۲۶ دلاري مي روم.

روزهاي رفتنش همزمان بود با سر و صداي به پا شده زير علم << مافياي نفتي>> بحثي بي حاصل و ابتردر دولت نهم چرا كه هيچ گاه اسامي مافياي نفتي از جيب هيچ كدام از مدعيان، حتي رييس جمهور وقت بيرون نيامد. در پاسخ به اين سئوال كه استعفاي اجباري تان ربطي به موضوع مافياي نفتي دارد يا نهگفته بود: "من نمي توانم در اين باره اظهارنظر كنم. من كه نمي توانم بگويم جزو مافيا هستم يا نيستم. كساني كه چنين اتهاماتي مطرح مي كنند بايد روشن و شفاف از دلايل و اسناد آن ياد كنند. به نظر من شما بايد دنبال پاسخ اين پرسش باشيد كه چه دليلي متوجه اين تغيير بوده وديگراني جز من بايد پاسخ شما را بدهند. پس از ورود دوباره زنگنه به وزارت نفت، در سخت ترين شرايط تحريم نفتي وارد ميدان شد. كاظم پور در زندگي اش هيچ گاه ثبات نفتي را به چشم نديد، زماني چشم از جهان فروبستكه ايران براي دومينبار در دهه ۹۰ شمسي با تحريم هاي نفتي روبروست و اين چنين شد كه رازهاي نفتي ايران با كاظم پور به خاك سپرده شد.

زهرا علي اكبري

منبع : خبرآنلاين

پا نوشت : خبرگزاري فارس ، تسنيم ، مجله خبري ، خبرآنلاين، خبرگزاري مهر، رومچه ، آخرين اخبار، اخبار ايران، آخرين اخبار ايران، اخبار جهان

راهكارهاي كاربردي براي افزايش سرعت واي‌فاي‌هاي خانگي

رونمايي از لوح ثبت جهاني جنگل‌هاي هيركاني

درگذشت‌ مخزن‌الاسرار نفت ايران

مي ,كه ,نفت ,نفتي ,، ,نمي ,فروش نفت ,نفت ايران ,مي گفت ,كاظم پور ,بود و

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
mostafa700 arghavanisflower wowgold1 mazhabiii liatesamys mojekavirw pn-education abzartunnel meimodezig pikasogerafist