همزمان با هفته ميراث فرهنگي، لوح ثبت جهاني جنگل هاي هيركاني در گيلان با حضور رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي، معاون توسعه مديريت استانداري مديركل حفاظت از محيط زيست استان در سالن همايش هاي موزه ميراث روستايي گيلان رونمايي شد.

خبرگزاري فارس -سعيده اسديان: وارد جنگل هيركاني كه مي شويد با موزه اي طبيعي مواجه خواهيد شد كه تابش نور خورشيد و وزش باد لابه لاي برگهاي درختان آن شما را ميخكوب مي كند.

جنگلي پير اما استوار كه عنوان <<بازمانده دوران سوم زمين شناسي و عصر يخبندان>> را از آن خود كرده و به افتخاري براي ايران تبديل شده، ميراثي كه پس از كش و قوس هاي فراوان، سرانجام در 14 تيرماه 98 با تائيد كارشناسان IUCN در چهل و سومين اجلاس يونسكو، به عنوان دومين ميراث طبيعي ايران بعد از كوير لوت در فهرست ميراث جهاني يونسكو به ثبت رسيد.

مسعود حلاج پور مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گيلان در اين مراسم اظهار كرد: ثبت جهاني جنگل هاي هيركاني كه بخش عمده اي از آن در گيلان قرار دارد، در تيرماه سال 98 در چهلمين اجلاس كميته ميراث جهاني يونسكو در باكو پايتخت جمهوري آذربايجان اعلام شد. حدود دو ميليون هكتار از اين جنگل ها در ايران به ويژه شمال كشور قرار دارد و ثبت جهاني اين اثر ارزشمند در فهرست ميراث جهاني اقدامي مناسب براي حفظ زيست بوم و گردشگري طبيعي است.حالا همزمان با هفته ميراث فرهنگي، لوح ثبت جهاني جنگل هاي هيركاني در گيلان با حضور رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي، معاون توسعه مديريت استانداري مديركل حفاظت از محيط زيست استان در سالن همايش هاي موزه ميراث روستايي گيلان رونمايي شد.

وي افزود: سه سايت از جنگل هاي هيركاني شامل ليسار تالش، گشت رودخان فومن وسياه رود رودبار به عنوان مناطق حفاظتي تلقي و هيچ گونه دخالت انساني در آن انجام نخواهد شد و به عنوان جاذبه هاي طبيعي گيلان محسوب خواهند شد.

نام هيركاني از كجا آمد؟

اروپايي ها در گذشته نام قديم گرگان را هيركان مي ناميدند كه در مركزيت گنبدكاووس بود و بخش هايي از سمنان، مازندران و مناطق اطراف آن را دربرمي گرفت، اين واژه بعدها به گرگان تبديل شد كه دربرگيرنده دشت و خليج گرگان بود، در واقع مي توان گفت جنگلهاي هيركاني نام قديمي همين منطقه و گرگان بوده است.

رمضانعلي قائمي مدير پايگاه ثبت جهاني جنگل هاي هيركاني در استان گلستان كه 34 سال سابقه كارهاي اجرايي و تحقيقاتي و تأليف كتاب هاي متعدد در ارتباط با محيط زيست را دارد، وي در دو دوره رئيس پارك ملي گلستان بوده و طي سال هاي گذشته بسياري از پارك هاي ملي حفاظت شده دنيا از جمله هند، نپال و اروپا را ديده است.

وي درباره ثبت جهاني هيركاني به خبرنگار فارس گفت: پارك ملي گلستان يكي از قديمي ترين پارك هاي ملي در مناطق حفاظت شده ايران است كه شايد بتوان از آن به عنوان اولين منطقه حفاظت شده كشور ياد كرد، اين منطقه مساحتي در حدود 91 هزار و 895 هكتار دارد و سالهاست كه مورد حفاظت قرار گرفته و امكانات حفاظتي در اين منطقه داير است.

پارك ملي گلستان از جمله ذخاير زيست كره جهان محسوب مي شود

قائمي با بيان اينكه پارك ملي گلستان از جمله ذخاير زيست كره جهان محسوب مي شود، افزود: منطقه سياه رود افراتخته داراي ويژگي هاي خاصي مانند وجود جنگل هاي سرخدار است، جنگل هاي سرخدار در سطح جهان مساحت اندكي را به خود اختصاص مي دهد و در ايران نيز بزرگترين لكه كه به صورت يكجا وجود دارد، در منطقه علي آباد استان گلستان است و يك لكه آن حدوداً 200 هكتار است و200 هكتار ديگر در مجاورت اين منطقه قرار دارد كه در مجموع 400 هكتار مي شود.

وي در خصوص جنگلهاي سرخدار ايران گفت: اين لكه از جنگل هاي سرخدار در ايران بزرگترين هستند، ممكن است ساير كشورها مساحت بيشتري از درختان سرخدار را داشته باشند اما به صورت پراكنده است، اين در حالي است كه ايران 200 و در مجموع 400 هكتار به صورت انبوه و يكجا از درختان سرخدار را دربرمي گيرد كه مي توان گفت كمتر نقطه اي در دنيا چنين وسعتي را به صورت يكجا از درختان سرخدار در خود دارد.

مدير پايگاه ثبت جهاني جنگل هاي هيركاني در استان گلستان گفت: بخشي از اين منطقه چند سال پيش تحت عنوان منطقه حفاظت شده ابربالادست تحت حفاظت قرار گرفت و در زمره مناطقي بود كه قابليت اين را داشت كه به عنوان ميراث طبيعي ايران براي ثبت جهاني معرفي شود.

آتش سوزي هاي سالانه در پارك ملي گلستان

قائمي در خصوص اينكه آيا اين مناطق در معرض آتش سوزي قرار مي گيرند يا نه، گفت: در نواحي مربوط به سياه رود افراتخته به دليل مراقبت هاي ويژه اي كه مي شود آتش سوزي رخ نداده است و به دليل وجود درختان سرخدار، برخي از اين مناطق ممنوعيت هايي دارند كه بيشتر تحت مراقبت قرار مي گيرند و افراد عادي نمي توانند به آن ورود پيدا كنند.

وي افزود: اين در حالي است كه در پارك ملي گلستان هر ساله شاهد آتش سوزي هايي هستيم كه به دليل وجود جاده آسيايي و بي مبالاتي براي روشن كردن آتش جهت پخت و پز و كارهاي ديگر صورت مي گيرد اتفاق مي افتد، زيرا بعضي از افراد ممكن است آتش را خاموش نكنند و اين آتش به نقاط ديگر سرايت كند كه در نتيجه شاهد آتش سوزي در مناطق مختلف هستيم.

امتيازات ثبت جهاني هيركاني

قائمي به امتيازات ثبت جهاني جنگل هاي هيركاني در فهرست ميراث طبيعي اشاره كرد و افزود: قطعاً حالا و با ثبت اين منطقه نه تنها رديف اعتباري خاص براي حفاظت از اينجا از سوي دولت درنظر گرفته مي شود، بلكه اسم اين مناطق با تمام زبان هاي زنده دنيا در عرصه بين المللي مطرح خواهد شد و در تمام سايت هاي جهاني قرار مي گيرد كه مي تواند به لحاظ گردشگري و برخي فعاليت هاي زيست محيطي نتايج درخشاني را به همراه داشته باشد.

انتهاي پيام/

منبع : فارس

پا نوشت : خبرگزاري فارس ، تسنيم ، مجله خبري ، خبرآنلاين، خبرگزاري مهر، رومچه ، آخرين اخبار، اخبار ايران، آخرين اخبار ايران، اخبار جهان ، اخبار

راهكارهاي كاربردي براي افزايش سرعت واي‌فاي‌هاي خانگي

رونمايي از لوح ثبت جهاني جنگل‌هاي هيركاني

درگذشت‌ مخزن‌الاسرار نفت ايران

كه ,مي ,جهاني ,ثبت ,هيركاني ,جنگل ,ثبت جهاني ,جنگل هاي ,هاي هيركاني ,پارك ملي ,ملي گلستان ,ميراث روستايي گيلان ,موزه ميراث روستايي ,روستايي گيلان رونمايي ,ميراث طبيعي ايران

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
pecrirasin zhaghi parsianhost nano2021 gtb90 deiraktanan golbargeyasw jokestan1393 pishrobar farsh2017